O nás

Cihelna Štěrboholy historie - současnost

Výroba cihel má na území České republiky mnohaletou tradici. Za stovky let, kdy jsou cihelny u nás provozovány, vznikly v našich městech i vesnicích desítky tisíc staveb, které dodnes úspěšně slouží celým generacím uživatelů.

Na tyto nejlepší tradice výroby cihel navazuje svou činností také Cihelna Štěrboholy. Ta byla po revoluci vrácena původním majitelům ve stavu neschopném provozu. Restituenti však prokázali mimořádné schopnosti i odvahu a s pomocí úvěru nejen že provoz cihelny zachovali, ale vybavili jej zbrusu novou, moderní automatizovanou cihlářskou linkou. Dodnes si rodinná firma zakládá na kvalitě a svým zákazníkům nabízí cihly té nejvyšší kvality vysokých pevností.

Historie

Vznik cihelny je datován do 20. let minulého století. Před válkou i těsně po ní patřila jednomu z nejvýznamnějších pražských stavitelů panu Václavu Urbanovi. Ten využíval možnosti vyrábět vlastní stavební materiály pro své stavby v Praze a širokém okolí.

V roce 1950 byla cihelna znárodněna. Dalšími jejími provozovateli byly Pražské cihelny, n. p., Místní národní výbor ve Štěrboholích a konečně Armabeton, n. p. Praha. Po sametové revoluci byla v roce 1992 cihelna vrácena dceři pana Urbana a následně jeho vnukovi, panu Janu Fialovi a jeho rodině.

Cesta zpět

Nadšení z vrácení majetku vystřídaly starosti, co se zastaralou cihelnou. Zvítězil entusiasmus a odvaha. Padlo rozhodnutí starou cihelnu zbourat a postavit místo ní nový cihlářský závod, který by obstál soudobým požadavkům. Za rok od zahájení výstavby cihelny v roce 1995 firmy Stast Brno, (dodavatel technologie), stavební firma Hos Praha, Mostárny Hustopeče (dodavatel ocelové konstrukce haly a projektant Kerazont s. r. o., předali majitelům hotové dílo. Výše investic dosáhla úrovně 100 mil. Kč.

Sortiment

Ve Štěrboholích se vyráběly vždy cihly malých formátů. Proto se i staronoví majitelé pustili do výroby cihel plných, lehčených, CDm cihel voštinových a cihel rozměru NF. Tento sortiment je zde vyráběn i nyní.

Přednosti výrobků

Už v historických pramenech je možné nalézt, že cihlářský jíl ve Štěrboholích při dobrém zpracování dodává výrobkům velmi vysoké pevnosti. Tato myšlenka je zde dále rozvíjena a nyní tu vyrábí nejpevnější plnou cihlu v ČR.

Uplatnění cihel ze Štěrbohol

Cihly ze Štěrbohol jsou s oblibou používány na rekonstrukce nosných i nenosných konstrukcí v nejrůznějších stavbách. Jsou to samozřejmě rodinné domy, podzemní prostory, sklepní prostory, nosné pilíře a svislé nosné konstrukce, které vyžadují zvýšenou namáhavost v tlaku. Dále se výrobky velmi dobře uplatňují v interiérech. Příkladem jsou vinárna v hotelu Regina na Praze 10, řada rodinných domů, veškeré sklepy zasažené povodní v domech v Praze Karlíně, klenby v interiéru restaurace Hergetova cihelna apod.

Cihly na míru

Dokážeme vyrobit cihly nestandardních rozměrů, ať již větších či menších. Tyto se uplatňují při rekonstrukcích památkově chráněných objektů. Příkladem je cihla s názvem Šancovka. Jedná se o cihlu většího rozměru 32 x 16 x 8 cm s vysokou pevností, která se výborně uplatnila při rekonstrukcí národního památníku v Terezíně.

Proč s námi?

Vážíme si spolupráce s každým zákazníkem. Naší nejsilnější stránkou je flexibilita. Ve skutečnosti to znamená, že od doby zařazení výrobku do výroby je tento vyroben v průběhu 9 dnů a připraven distribuovat, ať již se jedná o jakýkoliv z formátů, který je běžně vyráběn. Dále je to dlouhodobá stabilita a přítomnost firmy na trhu.

KDE NÁS NAJDETE?

Nedokončená 163
Praha 10 - Štěrboholy, PSČ 102 00